Політика

Місцеві вибори 2020 в умовах децентралізації

Місцеві вибори

Влітку цього року рішеннями Уряду і Парламенту в Україні створено 1469 територіальних громад і 136 районів. Отже, як і планувалося, 25 жовтня місцеві вибори пройдуть вже на новій територіальній основі. Цього року вибори відбуватимуться і за новим Виборчим кодексом, що враховує нову територіальну основу України. Під час виборів буде врахований кількісний аспект – залежно від кількості виборців у громаді виборчий процес матиме особливості.  У територіальних громадах з кількістю виборців у 10 тисяч депутатів сільської, селищної, міської ради обиратимуть за мажоритарною системою в багатомандатних виборчих округах. У кожному такому окрузі при цьому може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів. У територіальних громадах з кількістю виборців 10 тисяч і більше депутатів обиратимуть за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ. Та експерти запевняють, що в результаті такого поділу стало важче партіям висувати своїх кандидатів.

«У нас на сьогодні міста-обласні центри “зайшли” в райони. З огляду на це, якщо подивитися на партійну структуру місцевих організацій політичних партій, вони фактично мають ввійти в склад районних організацій відповідних партій. Відповідні статутні органи цих організацій повинні так чи інакше впливати на процеси висування, на процеси визначення уповноважених, довірених осіб, і багато ін. цікавих речей. Чи встигли всі партії переформатуватися? В процесі виборчому зараз у нас іде переформатування Міністерства юстиції в цьому аспекті, і Реєстр громадських формувань …теж переформатовується. Отримати вичерпну інформацію, на жаль, від Мін’юсту не видається можливим. …Таким чином законодавець штовхає всі партії висувати через єдино можливий варіант – через обласні організації партій своїх кандидатів. І фактично, піднімається рівень самоврядування на рівень області», – запевняє експерт з виборчого права Володимир Венгер.

В бюлетенях будуть вказані не лише партії, але і список кандидатів від кожної політсили, за яких також можна віддати голос. Проте з бюлетнями теж не все так просто. Адже більшість виборців, які голосують за новою пропорційною системою стикаються з труднощами і віддають свій голос не правильно, або ж просто псують бюлетень.

«Багато зараз є різних сюжетів, тестів, проб, коли дають виборцям проголосувати по новій пропорційній системі по новому виборчому бюлетеню. Я б хотів акцентувати увагу, що у випадку, коли пишуть не по трафарету, чомусь не зараховують цей голос, і кажуть, що було проголосовано неправильно. Насправді уточненими положенням Виборчого кодексу чітко виписано, що якщо можливо встановити волевиявленість цієї цифри, яка написана, навіть якщо не по трафарету, то, відповідно, голос має враховуватися тому кандидату. …Я хочу, щоб виборці не лякалися цього процесу: навіть не по трафарету – все буде враховано», – каже Член Центральної виборчої комісії Сергій Постівий.

Ще одна особиливість цьогорічних виборів – запровадження гендерних квот: не менше 40% представників однієї статі в списку партії, тобто серед 5 кандидатів має бути щонайменше дві жінки.

Та політики запевняють, що аби зробити правильний вибір і потім не шкодувати – галочку потрібно ставити тільки навпроти того прізвища, яке ти знаєш і можкш бути у ньому впевнений.

«Це місцеве самоврядування: і красиве прізвище це не завжди [лише] красиве прізвище. Чи знаєте ви це прізвище? Я закликаю вас не допустити парашутистів. Парашутист це не завжди та, людина, яка хоче вам добра. Добра вам може хотіти лише, той, хто є ви, або сусід. який знає проблематику вашого місцевого самоврядування, який знає, де у вас не та дорога, і де потрібно садочок, а де школа. Ця людина точно буде переживати за свою малу батьківщину.» – закликала депутатка 8-го скликання Олена Бойко.

 

Ваша думка про публікацію?

Супер
0
Цікаво
0
Love
0
Таке
0
Треш
0

Також Цікаво

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше у:Політика