Світ

У Росії продовжують розробку «Новічка», а вчені допомагали ГРУ перед отруєнням Скрипалів — розслідування

Два російські наукові центри, починаючи з 2010 року, ймовірно, брали участь у розробці отруйних речовин з групи «Новічок», а також тісно співпрацювали з офіцерами Головного розвідувального управління РФ, зокрема при підготовці замаху на Сергія та Юлію Скрипалів у 2018 році.

Про це йдеться у спільному розслідуванні BellingcatThe Insider і Der Spiegel та «Радіо Свобода».

Автори розслідування, яке тривало понад рік, дійшли висновку, що Росія продовжила розробляти програму «Новічок» після розпаду СРСР. У цьому брали учать вихідці з військових наукових інститутів, які займалися розробкою хімічної зброї в радянський час.

За даними журналістів, у секретній програмі брали участь науково-дослідний випробувальний інститут військової медицини Міноборони РФ у Петербурзі та науковий центр «Сигнал» у Москві.

Обидві організації тісно співпрацювали з офіцерами ГРУ, які, як вказує Bellingcat, мали стосунок до отруєння торговця зброєю у Болгарії Омеляна Гебрева у 2015 році та замаху на Скрипалів у Великій Британії у 2018 році.

Директор петербурзького інституту військової медицини Сергій Чепур, за даними учасників розслідування, неодноразово спілкувався з офіцерами ГРУ, в тому числі при підготовці до замаху на Скрипалів. Bellingcat отримав доступ до даних телефонних дзвінків Чепура, що підтверджує це. Так, в період з травня 2017 по вересень 2019 року він як мінімум 65 разів дзвонив або писав СМС начальнику частини ГРУ Андрію Авер’янову (в телефоні Авер’янова частину цих даних видалили, але відомості залишилися в телефоні Чепура).

Чепур також кілька разів спілкувався з генерал-майором Денисом Сергєєвим, який керував операціями по отруєнню Гебрева і Скрипаля, пише Bellingcat.

Глава «Сигналу» Артур Жиров, як зазначає Bellingcat, спеціалізувався на дослідженнях наноінкапсуляціі — технології, що дозволяє покрити дрібні частинки діючої речовини оболонкою. «Радіо Свобода» вважає, що за допомогою цієї технології російським вченим вдалося розробити нову систему доставлення отрут з групи «Новічок» в організм за допомогою нанокапсул, завдяки чому можна відстрочити і замаскувати дію «Новачка». Ці фактори, пише «Радіо Свобода», проявилися при отруєнні Олексія Навального у серпні 2020 року.

Журналістам вдалося поговорити тільки з двома фігурантами розслідування. Сергій Чепур заявив The Insider, що ніколи не дзвонив начальнику частини ГРУ Андрію Авер’янову та співробітникам військової розвідки Олександру Мишкову і Денису Сергєєву, і зазначив, що вся хімічна зброя в Росії знищена.

Глава центру «Сигнал» Артур Жиров, з яким зв’язалися журналісти «Радіо Свобода», уважно вислухав питання про зв’язок його організації з програмою розробки «Новічка», після чого повісив слухавку.

Зазначимо, російська влада неодноразово стверджувала, що вся хімічна зброя в Росії знищена з 2017 року.

Ваша думка про публікацію?

Супер
0
Цікаво
0
Love
0
Таке
0
Треш
0

Також Цікаво

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше у:Світ